Targi w Essen 2017 - największe hity26 października to data, którą mają zaznaczoną w kalendarzu wszyscy fani gier planszowych. Tego dnia w niemieckim Essen zaczynają się największe targi gier planszowych na świecie, czyli Internationale Spieltage SPIEL. Na tym trwającym 4 dni wydarzeniu pojawią się wydawcy z każdego zakątku globu, projektanci gier będą mieli okazję zaprezentować po raz pierwszy wiernym fanom swoje najnowsze kreacje, a gracze spotkają ludzi, którzy są odpowiedzialni za ich ulubione tytuły.  Swoje stanowiska będą miały też polskie wydawnictwa, które będą brały udział w prezentacji nadchodzących tytułów, które pojawią się w ich ofercie. Kilka z tych tytułów na pewno pojawi się na polskim rynku w najbliższym czasie, natomiast inne jeszcze nie mają u nas swoich wydawców więc pozostaje nam tylko czekać, na jakieś wieści.
ALIEN ARTIFACTS - ARTEFAKTY OBCYCH


Prawdopodobnie najważniejszy tytuł jeśli chodzi o polskich wydawców. Dlaczego? Dlatego, że jest to gra polskich autorów, czyli Marcina Ropki oraz Violi Kijowskiej, a w dodatku wydawana przez Portal Games. Jest to jedna z najważniejszych premier tego wydawnictwa w tym roku i jedna z najbardziej oczekiwanych premier na Essen. Artefakty Obcych to gra karciana z gatunku 4X, czyli eXplore (eksploracja), eXpand (ekspansja), eXploit (ekspoitacja) i eXterminate (eksterminacja). Gracz wciela się w przedstawiciela międzyplanetarnej korporacji, wysyłającej swoje statki badawcze w nieznane rejony kosmosu, by zwiększać swoją wiedzę i potęgę.

Alien Artifacts jest grą wyjątkową, gdyż świetnie łączy strategiczne elementy gier 4X oraz karcianą mechanikę, by dostarczyć świetnej rozrywki w niecałą godzinę, a także wysoką regrywalność. Jeśli lubicie ciekawe i wymagające gry strategiczne, ale nie macie czasu siedzieć kilka godzin nad planszą, Artefakty będą grą dla was. Wydawnictwo Portal Games zapowiedziało premierę gry na przełom listopada i grudnia, więc zapewne wtedy pojawi się ona u nas.Temat gier osadzonych w realiach kosmicznych jest coraz bardziej popularny, czego dowodem są Projekt Gaja, Pulsar 2849 oraz Nemesis, które będą prezentowane na Essen, czy to w gotowej postaci, czy w wersji prototypowej.


PROJEKT GAIA

Pierwsza z tych gier to Projekt Gaja, wydawana w Polsce przez Games Factory, która będzie miała swoją premierę już lada moment. Jeśli znacie i lubicie Terra Mystica, to polubicie też Projekt. Jest to gra tych samych autorów i oparta na tej samej mechanice. Lecz jak zapewniają sami twórcy prawie wszystko jest w tej grze usprawnione. Podobnie jak w poprzedniczce, w Projekcie Gaja 14 różnych frakcji zamieszkuje 7 różnych planet, na których przeprowadzają procesy zmieniające ją, by była zdatna do życia, w rywalizacji z innymi graczami. Terra Mystica okazała się hitem ze względu na zminimalizowaną losowość gry. Jeśli zapowiedzi twórców okażą się prawdziwe, będziemy mieli do czynienia z fenomenalną planszówką.PULSAR 2849

Pulsar 2849 oraz Nemesis to gry, które będą wydawane przez wydawnictwo Rebel.pl. Akcja Pulsaru, który będzie miał premierę na przełomie 2017 i 2018 roku, odbywa się równo 1000 lat po pierwszej gorączce złota. Eksploracja kosmosu rozwija się pełną parą dzięki otwarciu pierwszego tunelu czasoprzestrzennego. To pozwoliło na rozpoczęcie poszukiwań i wydobycie surowców w całym Wszechświecie.  Każdy z graczy wybiera kości z puli by wykonać odpowiednią akcję. Jest wiele ścieżek do zwycięstwa, więc możesz wyznaczyć własny szlak do wygranej. 

NEMESIS

O grze Nemesis, której autorem jest Adam Kwapiński, jeszcze dużo nie wiadomo. Na pewno jest to gra strategiczno-kooperacyjna utrzymana w klimacie znanym z Obcego. Na konwentach i targach gra już pojawiała się w wersji prototypowej i gracze mieli możliwość jak wygląda mechanika we wczesnym stadium, ale jeszcze dużo może się zmienić. Możecie być spokojni o kwestię wizualną, gdyż Rebel ogłosił współpracę ze studiem Awaken Realms, jednym z największych na świecie studiów malarskich specjalizujących się w figurkach. Awaken Realms, wspólnie z Rebelem, będzie odpowiedzialny za kampanię crowdfundingową na Kickstarterze, która powinna ruszyć na początku przyszłego roku, co oznacza, że jeszcze trochę trzeba będzie poczekać na premierę gry. Początkowe informacje sugerują, że będzie warto.POZOSTAŁE

Można by jeszcze pisać bardzo długo o grach, które pojawią się na Essen i zasługują na uwagę, ale jest ich po prostu za dużo, żeby nawet te najważniejsze zmieściłyby się w tym poście. Warto wspomnieć o Azul, najnowszej grze Michael Kieslinga, 2-krotnego zwycięzcy nagrody Spiel des Jahres (Tikal i Torres), w której gracze dekorują płytkami pałac, zbierając punkty za odpowiednie ich ułożenie. Clans of Caledonia, autorstwa Juma Al-JouJou, ekonomiczna gra osadzona w realiach XIX-wiecznej Szkocji podczas fazy przejściowej z kraju rolniczego to uprzemysłowionego. Fanów komiksu z pewnością zaciekawi Justice League: Dawn of Heroes. W tej bitewnej grze przygodowej dwie drużyny graczy rywalizują między sobą kontrolując bohaterów znanych z kart komiksów DC, jak Batman, Wonder Woman, Joker czy Lex Luthor.

Nie sposób wybrać ani przewidzieć, która z tych gier okaże się najlepsza, albo największym hitem. Jedyną możliwością, aby się przekonać jest po prostu zagrać. Jeśli nie będziecie mieli okazji zrobić tego na targach w Essen, zapraszamy do naszego sklepu jak tylko któryś z tytułów pojawi się u nas.Zostaw wiadomość

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz