Koniec współpracy Fantasy Flight Games i Games Workshop9 września 2016 roku Fantasy Flight Games ogłosiło, że 28 lutego 2017 roku kończy się umowa na mocy której FFG wydawało gry planszowe oraz karciane na licencji GW.  Jest to informacja, która na pewno zasmuciła dużą rzeszę graczy oraz będzie miała duży wpływ na rynek gier planszowych, obydwie firmy, ale także na Galaktę, która wydaje w Polsce gry z katalogu Fantasy Flight Games.

Pomimo tego, że w ostatnich miesiącach pojawiały się plotki sugerujące, że coś takiego może nastąpić,to ogłoszenie końca współpracy nadal jest niespodzianką dla wielu osób z branży, gdyż mało wskazywało na to, że Games Workshop zdecyduje się na taki ruch. W 2008 roku angielska firma nie była w dobrej sytuacji. Zarząd swoimi decyzjami powoli doprowadzał do tego, że coraz większa liczba klientów była niezadowolona z produktów i obranej strategii działania. Wtedy nadarzyła się okazja, żeby nawiązać współpracę z Fantasy Flight Games, wciąż rozwijającą się firmą, która świetne potrafiła dopracować wydawane gry od strony graficznej i wykonania elementów oraz dbała o swoich klientów. Ruch ten uratował Games Workshop i pozwolił na popularyzację wielu tytułów. Niestety, wszystko co dobre musi się skończyć. 28 lutego wszystko się zmieni i nie wiadomo, kiedy wróci na właściwą ścieżkę.

Ucierpi na tym też Galakta, polski wydawca i tłumacz gier z katalogu Fantasy Flight Games. Oczywiście gry Games Workshop nie są jedynymi w katalogu wydawcy, ale na pewno są jednymi z bardziej popularnych. Koniec współpracy oznacza, że na pewno przez jakiś czas gry te nie będą drukowane i jedyne egzemplarze jakie zobaczymy na półkach sklepów lub na stronach internetowych to pozostałości po druku sprzed 28 lutego.

Lista gier jest dość długa i zawiera kilka bardzo interesujących i popularnych tytułów, które warto zaprezentować, jeśli jest ktoś, kto nie miał okazji zapoznać się z tymi fantastycznymi grami.

TALISMAN


Na pierwszy ogień pójdzie Talisman, jedna z najbardziej popularnych gier planszowych, a najprawdopodobniej najpopularniejsza gra z katalogu FFG na licencji Games Workshop. Jej początki sięgają roku 1983, kiedy to wyszła pierwsza edycja gry. Aktualna, 4 już edycja, wydana przez Fantasy Flight Games, pojawiła się na rynku pod koniec 2008 roku. Przez następne 8 lat co jakiś czas pojawiały się również dodatki do niej, w sumie aż 12. Czasami można usłyszeć lub przeczytać słowa krytyki skierowane w stronę Talismana, co jest normalne przy tak popularnym tytule, ale one nie mają znaczenia. Przygoda, którą oferuje nam gra, szczególnie z rozszerzeniami, jest niepowtarzalna. Można przy niej spędzić długie godziny i za każdym razem odkrywać coś nowego, spotykać nowe potwory czy odnajdywać nowe skarby. Krainy czekają otworem i zapraszają, żeby gracze przenieśli się do tego niesamowitego świata fantasy, gdzie mogą poczuć się jak niezwyciężeni wojownicy, posiadający ogromną wiedzę czarodzieje, knujący złodzieje, lub wiele innych różnorodnych postaci. Trzeba skorzystać z tego momentu i zaopatrzyć się w Talismana wraz z dodatkami. Nie wiadomo, kiedy przyjdzie ten czas, że znów zobaczymy tą grę dostępną do zakupu. Uwierzcie, będziecie żałować jeśli nie kupicie.

WARHAMMER 40,000: PODBÓJ


Ta gra karciana podbiła serca wielu osób na całym świecie i to w taki sposób, że od wielu lat organizowane są turnieje, podczas których gracze prezentują swoje umiejętności i rywalizują o miano najlepszego. Podbój to jedna z najpopularniejszych Living Card Games na rynku i to nie bez powodu. Różnorodność kart i aż 7 frakcji wyróżnia tą pozycję na tle innych gier, ale to nie jedyne jej zalety. Gra bez wielu zalet na pewno nie okazałaby się fenomenem. Świetna rozgrywka i mechanika gry sprawiają, że w pojedynkach gracze muszą nieźle kombinować i wykonywać przemyślane strategie, żeby pokonać swoich przeciwników. A świat Warhammera 40k sprawia, że gra wchodzi na jeszcze wyższy poziom. Niestety jest to jedna z gier, której środowisko ucierpi chyba najbardziej. Wcześniej wspomniane turnieje przestaną otrzymywać wsparcie Fantasy Flight Games i nie jest znany ich los, czy będą kontynuowane w takiej samej formie. Z pewnością zależy to od dużej rzeszy fanów tej gry.

WARHAMMER 40000: ZAKAZANE GWIAZDY


Zakazane Gwiazdy kolejny raz przenoszą graczy do 41. Millenium w wir międzyplanetarnego konfliktu, tym razem w wersji planszowej. Gracze zostają dowódcami jednej z potężnych frakcji i ich zadaniem jest zwyciężyć konflikt i pokonać swoich wrogów, w celu podbicia Gromady Herakon. Gra może przerazić niedoświadczonych graczy swoim ogromem, ale warto przezwyciężyć ten początkowy szok, gdyż czeka na Was jedna z najlepszych gier strategicznych na rynku. Zakazane Gwiazdy przekonają Was do siebie świetnym systemem bitw oraz przepięknym wykonaniem elementów, o ile jest to normalne dla gier Fantasy Flight, to w tym przypadku projektanci wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności.

WARHAMMER: CHAOS W STARYM ŚWIECIE


Pozostajemy w temacie Warhammera, ale tym razem przenosimy się do świata Fantasy. Także w tym przypadku mamy do czynienia z grą niepowtarzalną. Mroczna atmosfera, świetnie zaprojektowany system walk, bardzo dobra historia oraz rozgrywka zmuszająca do intensywnego myślenia taktycznego i strategicznego czynią z niej pozycję obowiązkową, którą trzeba rozłożyć na stole i zagrać chociaż raz. Gwarantuję, że nie będzie to ostatni raz, bo gra Was zachwyci.

DRACULA


Games Workshop to nie tylko Warhammer i Talisman. W swojej ofercie posiadają również inne gry. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Dracula, który właśnie został wydany ponownie, ale znowu niestety zniknie więc warto kupić tą grę dopóki jest okazja. Jest to jedna z najlepszych gier z motywem ukrytego ruchu. Jeden z graczy wciela się w legendarnego wampira, a pozostali muszą w ciągu dnia ruszać na jego poszukiwania, a w nocy powstrzymać jego ataki i przetrwać. Wciągająca, emocjonująca i klimatyczna gra, którą warto kupić, ze względu na okoliczności.

 

Z katalogu znikną również Relic: Tajemnica Sektora Antian, Warhammer Quest: Przygodowa gra karciana oraz kilka innych tytułów. Każda z tych gier zasługiwałaby na kilka słów, ale nie ma po prostu na to miejsca.  Warto się zainteresować i kupić przynajmniej niektóre z tych tytułów, bo nie wiadomo kiedy taka możliwość powróci. A jeśli wrócą, nie wiadomo, czy zmiany będą na lepsze, czy Games Workshop będzie żałować swojej decyzji o zakończeniu współpracy, a jakość produktów gwałtownie spadnie. Za kilka lat ceny tych gier wzrosną gwałtownie i będziecie żałować, że nie kupiliście kiedy była taka możliwość.  

Informacje o wszystkich tych tytułach i wielu innych oraz ich ceny można znaleźć na naszej stronie, a gry można zakupić zarówno na stronie jak i w sklepie stacjonarnym Rubico. Serdecznie zapraszamy!Zostaw wiadomość

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz